Tajemnice metek – bawełna
Doskonałe właściwości bawełny doceniane są od stuleci. Bawełna to materiał naturalny, chociaż często nie tak ekologiczny jak Nam się wydaje. Wynika to z używania podczas uprawy krzewów bawełny dużej ilości środków owadobójczych, nawozów sztucznych i pestycydów. To natomiast stanowi duże niebezpieczeństwo dla środowiska, wód oraz pracowników tych plantacji. Problemem jest również zużycie ogromniej ilości wody, stosowanie chemicznych barwników a także wręcz niewolniczą pracę na plantacjach. Dlatego już przed epidemią Covid-19 firmy coraz częściej zaczęły stawiać na bawełnę organiczną, czyli produkowaną bardziej ekologicznie, bez chemicznych nawozów. Bawełnę organiczną na plantacjach zbiera się ręcznie, dzięki czemu nie trzeba jej mechanicznie oczyszczać. Jest ona po prostu lepszym wyborem dla Naszej skóry.
Produkcja bawełny
Obecnie do zbierania bawełny wykorzystuje się specjalne maszyny. Urządzenia te działają na dwa sposoby: pozbywają się tylko włókna lub odrywają w całości nasienne torebki. Bawełna w procesie przetwarzania musi przejść kilka etapów, są to: odziarnianie, zgrzeblenie, przędzenie, tkanie. Następnie w zależności od zastosowania materiału bawełnę poddaje się opalaniu lub strzyżeniu, dekatyzacji, odtłuszczaniu, wybielaniu, farbowaniu i merceryzacji. Najważniejsze w produkcji bawełny są jej włókna, od których zależy jakość i wytrzymałość powstającej z nich przędzy. Z gotowej przędzy tkana jest bawełniana tkanina. Aby poprawić jej jakość, przędza poddawana jest procesowi skręcania, co pozwala zmienić kierunek oraz wielkość skrętu. Im lepszy skręt, tym lepszy materiał z niego powstający. W niektórych fabrykach bawełniana tkanina poddawana jest procesowi uszlachetniania i wzmacniania. Dzięki czemu uszyte z niej ubrania zachowują odpowiedni kształt, kolor, nie odkształcają się w praniu.
Jak widać 100% bawełny na metce nie jest jeszcze gwarancją jakości.
Zalety
- Jest przede wszystkim miła w noszeniu.
- Nie uczula. Jeżeli już uczuli to wina barwników, nie samego włókna.
- Grubsza daje Nam uczucie ciepła, cieńsza jest bardziej przewiewna idealna na lato.
- Wchłania do 25% wilgoci.
- Materiał nie ulega działaniu wysokiej temperatury, dzięki czemu ubrania z bawełny możemy prasować z wykorzystaniem największej mocy.
- Ma dużą odporność na rozciąganie.
Wady
- Gniecie się.
- Ma długi czas wysychania.
Aby zminimalizować wady bawełny produkuje się materiały mieszane. Często na metce widzimy bawełnę z elastanem. Jest to bardzo dobre połączenie, jeżeli procentowo elastanu nie będzie za dużo. Materiał bawełna z elastanem z jednej strony zachowuje bowiem przewiewność, lekkość i hypoalergiczność, z drugiej jest elastyczna i ładnie utrzymuje fason ubrania.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając ubrania z bawełny?
Przede wszystkim należy przyjrzeć się jak układa się ubranie po założeniu. Czy szycia równo się układają, czy materiał trzyma fason. Na pewno spotkaliście się z tym, że po praniu Wasz t-shirt stał się nagle oversize. To właśnie efekt kiepskiej jakości bawełny i nieprawidłowego skrojenia materiału.
Pranie i suszenie
Bawełna lubi wysokie temperatury jednak w przypadku ubrań z bawełny lepiej prać je w temperaturze maksymalnie 40 stopni, oczywiście patrzymy też na zalecenia producenta:). Warto zwrócić również uwagę na wirowanie w pralce, aby nie było za mocne. Suszenie bawełny jest także bardzo istotne gdyż po rozciągnięciu nie wraca ona do pierwotnej formy. Idealnie jest suszyć ubrania na wieszaniu bez żadnego rozciągania i prostowania materiału.
Bawełna to świetny materiał i ubrania z tego materiału powinny znaleźć się w każdej szafie.
Dlaczego tak ważne jest abyśmy sprawdzali metkę przed zakupem? Odpowiedni skład materiału jest bowiem jednym z elementów gwarancji, że ubranie będzie komfortowe w noszeniu i posłuży Nam przez więcej niż jeden sezon. A przecież właśnie o to chodzi, aby ubranie było źródłem satysfakcji a nie wyrzuconymi w błoto pieniędzmi.